Nowości w biblioteczce małego leśnika

Aga Ciasteczkolandia DZIECI, książek, KSIĄŻKI, książki, Strona glowna banner 0 Comments

Fascynacja przyrodą mojego siedmioletniego syna wzrasta wprost proporcjonalnie do ilości książek o tej tematyce w jego biblioteczce. Ku naszej radości wydawnictwa dla dzieci nie zaniedbują tej tematyki, dostarczając nieustannie pięknych i wartościowych pozycji książkowych, które Antek z radością poznaje.

Dziś wybrałam sześć z nich, nie wszystkie są nowościami wydawniczymi, ale my mamy je od niedawna.

No to po kolei…

,,Rok w lesie” Emilia Dziubak wyd. Nasza Ksiegarnia

Jedna z kilku książek z serii (wydano jeszcze ,,Rok na wsi”, ,,Rok w mieście”, ,,Rok w krainie czarów” i ,,Rok w przedszkolu”). Gruba, solidnie wydana, ze ślicznymi rysunkami autorki. Tekst pojawia się tylko na pierwszych stronach, na których przedstawieni są bohaterowie (zwierzęta). Na kolejnych stronach czytelnik podgląda las i zmiany jakie w nim zachodzą przez kolejnych dwanaście miesięcy. Można ją oczywiście traktować jako książkę obrazkową dla maluszków, bawić się w poszukiwanie zwierząt, ale w przypadku starszych dzieci takie książki bez tekstu dają nam rodzicom ogromne pole do popisu, pracy z dzieckiem. To prawdziwa gratka dla rodziców kochających przyrodę, las, ponieważ w pięknych sposób ułatwia opowiadanie własnymi słowami o tym co dzieje się na kolejnych stronach. Potrafi wciągnąć, zaciekawić i wiele nauczyć. Do tego posiada jedną z ładniejszych okładek jakie mamy na regale.

,,Wielka księga robali” Yuval Zommer wyd. Wilga.

Kiedy trafiłam w internecie na tą książkę, od razu wiedziałam, że to coś dla Antka, niestety okazało się wówczas, że jej nakład został wówczas wyczerpany. Niedawno szczęśliwie wróciła do sprzedaży. Jak tytuł sugeruje, rzecz dotyczy robali (szczęśliwie tylko tych ogrodowych). Książka w przystępny sposób odkrywa przed nami sekrety życia pszczół, pasikoników, chrabąszczy, pająków, much czy biedronek. Ogromnie ciekawa, bardzo przyjemnie ilustrowana, Antek ją uwielbia. No i ta piękna okładka…Zdecydowanie polecam, każdy mały fan owadów będzie zachwycony.

Niedawno ukazała się druga książka z tej serii pt. ,,Wielka księga ssaków” tego samego autora, pełna ciekawostek z życia ssaków tj. lis, wilk, pawian, hipopotam, a także mniej znanych tj. binturong, ratel  itp. Odpowiada m.in. na pytania po co jeżozwierz ma kolce, czy hieny się śmieją, czy nietoperze są ślepe i kto jest największym kotem na świecie.

,,Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków wyd.Nasza Księgarnia.

Niby to atlas, czyli przegląd gatunków, ale inny niż można by się spodziewać…

Znajdziemy w niej opisy poparte rysunkami i zdjęciami dwudziestu najpopularniejszych, występujących w Polsce gatunków ptaków. I to jest świetne, opisuje ptaki, które dzieci mogą znać ze spacerów i stanowi najlepszy moim zdanie wstęp do ornitologicznej przygody małego człowieka. Same opisy też w niczym nie przypominają takich z nudnego, tradycyjnego atlasu. By zaciekawić dzieci (choć i zapewniam, że i nie jeden dorosły da się tej ptasiej przygodzie porwać…) autorzy postawili na zaciekawienie małego czytelnika, stąd brak opisu ile ptak ma cm, a położyli nacisk na ciekawostki (często zabawne) o tym który gatunek lubi jeść mrówki, a który żołędzie, który jest odważny, który słyszy nawet robaki pod ziemią, a który uwielbia zamieszkiwać domy w budowie, dlaczego wybierają wschodnią stronę dachu, a który i kiedy rozkłada swój wachlarz.

Książka ma świetny format, grube (!) , tekturowe kartki (spokojnie może ją oglądać samodzielnie dwulatek bez obawy, że zniszczy czy zagnie kartkę.

Moim zdaniem to najbardziej godna uwag książka ornitologiczna dla dzieci dostępna na rynku.

,,Grzyby. Dziwne fakty z życia o których nie mieliście pojęcia” Asia Gwis i Liliana Fabisińska wyd. Nasza Księgarnia.

To kolejny atlas, który z tradycyjny atlasem niewiele ma wspólnego. I świetnie!

Mnóstwo pracy musiały włożyć autorki, by stworzyć książkę, która aż kipi ona od informacji i ciekawostek w ogromniej mierze takiej, o której z pewnością i dorośli nie mieli o pojęcia. Niezwykle ciekawa opowieść o życiu tych organizmów. Książka, która uświadamia jak fascynujący jest świat grzybów. Choć położono w niej nacisk na przedstawienie zagrożeń związanych z grzybami trującymi, to cała traktuje oczywiście nie tylko o grzybach leśnych, ale także tych w postaci pleśni w serach jadalnych a nawet o grzybku…do cerowania! 😉 Znajdziecie w niej nawet prawdziwe kulinarne przepisy…

Nie jestem niestety miłośniczką takiego rodzaju rysunków/grafiki, nie mnie wartość merytoryczna tej książki mi tą kwestię rekompensuje.

To książka, którą pobieżnie można zainteresować przedszkolaka nie mniej zdecydowanie skierowana da dzieci szkolnych, ich posiadacze z pewnością nie raz błysną na lekcjach przyrody czy biologii.

,,Zwierzęta muzycy” Pedro Alcalde i Julio Antonio Blasco wyd. Esteri. wyd. Esteri

To  książka o czternastu zwierzętach, które w przyrodzie szczególnie zasłynęły z tego, że wydają charakterystyczne dźwięki.

Zgromadzono w niej mnóstwo wiedzy i ciekawostek z tego zakresu. Zdecydowanie dla większych dzieci, ciekawych świata zwierząt, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.

Z  serii ukazały się również ,,Zwierzęta lekarze” i ,,Zwierzęta architekci”.

Wszystkie te książki znajdziecie np. tutaj (klik)

Sosnowe regały (których znowu nam za mało) na książki znajdziecie w sklepie Bambooko (klik)

Jeśli traficie na jakieś ciekawe książki w leśno-przyrodniczych klimatach, będę wdzięczna jeśli dacie mi znać.

Uściski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *