O zachowaniu wspomnień słów parę… Recenzja książek ,,Zapiski babci” & ,,Zapiski dziadka”

Aga Ciasteczkolandia KSIĄŻKI 0 Comments

Nie o słodkościach dziś będzie.

Dziś o czymś znacznie ważniejszym. O ocalaniu wspomnień i o książkach, które w piękny sposób mogą w tym pomóc.

Każdy słyszał o albumach dla dzieci, w którym rodzice zapisują informacje z życia swojego potomka. Ile ważył po urodzeniu, jaką zabawkę lubił, jaką pluł zupką i jakich miał kolegów w przedszkolu. Wiecie, te albumy, które skrupulatnie, z wypiekami na twarzy wypełnia się pierwszemu dziecku (i dobrze!), drugiemu wypełnianie kończy się gdzieś w okolicach pierwszego ząbka, a trzeciemu nie kupuje się go już wcale (sic!)

,,Zapiski babci. Wspomnienia dla moich wnuków” i ,,Zapiski dziadka…” to coś w mojej ocenie cenniejszego. Głębszego. Mądrzejszego. W zapiskach to babcie i dziadkowie zapełniają kartki swoimi wspomnieniami. To uroczy prezent dla babci i dziadka, który wypełniony może (ba, powinien!) kiedyś wróci do wnuka.

Każda z książek jest podzielona na na rozdziały, tj. rodzina, szkoła, dorastanie, praca… Babcie i dziadkowie wypełniając karki zapisek zdradzą jakie przedmioty lubli w szkole, jakie czytali książki, jakie popełnili głupstwa, o czym marzyli, dlaczego się w sobie zakochali. Nie zabrakło też miejsc na fotografie.

Wszystko to buduje opowieść o życiu naszych najbliższych z perspektywy nie zawsze nam znanej.

Ta książka, bardzo przemyślana, porusza nawet, kiedy nie jest wypełniona. Mogę się tylko domyślać ile wzruszeń, uśmiechu i zadumy może dostarczyć zapisana. Jakich drogowskazów na drodze życia może nam udzielić.

Na koniec słów kilka o jej stronie wizualnej. No piękna jest. Po prostu. Idealny format, wygodny, żeby w niej pisać, a potem ja czytać. Dopieszczone czcionki ( u dziadka tytuły i rysunki/ornamenty zielone, u babci czerwone). porządnej jakości papier, a okładki…doskonałe, przywołują na myśl stare bruliony.

Zastanawiałam się czy coś bym do nich dodała. Pomyślałam o kartce wolnego miejsca na luźne notatki, coś co przyszli autorzy mogliby napisać od siebie. Zajrzałam na koniec i na ostatniej stronie znalazłam kartkę z napisem ,,Na koniec chce Ci jeszcze opowiedzieć…” Nie mam więcej pytań proszę Państwa.

Są to książki, które (zamiast siódmego kubka z napisem ,,najlepsza Babcia na świecie”) powinni dostać dziadkowie i babcie Waszych dzieci, a jeśli to możliwe także Wasi…

Wydawnictwo Zakamarki gratuluję wydania tak wartościowego albumu.

zapiski babci dziadka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *