O zachowaniu wspomnień słów parę… Recenzja książek ,,Zapiski babci” & ,,Zapiski dziadka”

Aga Ciasteczkolandia KSIĄŻKI 0 Comments

Nie o słodkościach dziś będzie.

Dziś o czymś znacznie ważniejszym. O ocalaniu wspomnień i o książkach, które w piękny sposób mogą w tym pomóc.

Każdy słyszał o albumach dla dzieci, w którym rodzice zapisują informacje z życia swojego potomka. Ile ważył po urodzeniu, jaką zabawkę lubił, jaką pluł zupką i jakich miał kolegów w przedszkolu. Wiecie, te albumy, które skrupulatnie, z wypiekami na twarzy wypełnia się pierwszemu dziecku (i dobrze!), drugiemu wypełnianie kończy się gdzieś w okolicach pierwszego ząbka, a trzeciemu nie kupuje się go już wcale (sic!)

,,Zapiski babci. Wspomnienia dla moich wnuków” i ,,Zapiski dziadka…” to coś w mojej ocenie cenniejszego. Głębszego. Mądrzejszego. W zapiskach to babcie i dziadkowie zapełniają kartki swoimi wspomnieniami. To uroczy prezent dla babci i dziadka, który wypełniony może (ba, powinien!) kiedyś wróci do wnuka.

Każda z książek jest podzielona na na rozdziały, tj. rodzina, szkoła, dorastanie, praca… Babcie i dziadkowie wypełniając karki zapisek zdradzą jakie przedmioty lubli w szkole, jakie czytali książki, jakie popełnili głupstwa, o czym marzyli, dlaczego się w sobie zakochali. Nie zabrakło też miejsc na fotografie.

Wszystko to buduje opowieść o życiu naszych najbliższych z perspektywy nie zawsze nam znanej.

Ta książka, bardzo przemyślana, porusza nawet, kiedy nie jest wypełniona. Mogę się tylko domyślać ile wzruszeń, uśmiechu i zadumy może dostarczyć zapisana. Jakich drogowskazów na drodze życia może nam udzielić.

Na koniec słów kilka o jej stronie wizualnej. No piękna jest. Po prostu. Idealny format, wygodny, żeby w niej pisać, a potem ja czytać. Dopieszczone czcionki ( u dziadka tytuły i rysunki/ornamenty zielone, u babci czerwone). porządnej jakości papier, a okładki…doskonałe, przywołują na myśl stare bruliony.

Zastanawiałam się czy coś bym do nich dodała. Pomyślałam o kartce wolnego miejsca na luźne notatki, coś co przyszli autorzy mogliby napisać od siebie. Zajrzałam na koniec i na ostatniej stronie znalazłam kartkę z napisem ,,Na koniec chce Ci jeszcze opowiedzieć…” Nie mam więcej pytań proszę Państwa.

Są to książki, które (zamiast siódmego kubka z napisem ,,najlepsza Babcia na świecie”) powinni dostać dziadkowie i babcie Waszych dzieci, a jeśli to możliwe także Wasi…

Wydawnictwo Zakamarki gratuluję wydania tak wartościowego albumu.

zapiski babci dziadka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *