Wycieczka po Lanckoronie (i konkurs)

Aga Ciasteczkolandia PODRÓŻE, Strona glowna banner 0 Comments

Chociaż mija już pół roku, odkąd tkwimy w tej dziwnej, koronawirusowej rzeczywistości, to nadal trudno uwierzyć, że jakiś wirus mógł tak bardzo wpłynąć na nasze życia, pokrzyżować tyle planów, poodwoływać śluby czy pozmieniać wakacyjne kierunki. Zupełnie inaczej miały wyglądać nasze tegoroczne wakacje. Tradycyjne wakacje z biurem Eurocamp byliśmy zmuszeni zamienić na krótkie, weekendowe i jednodniowe wycieczki po Polsce. Piękno naszego kraj, wynagrodziło nam to jednak, najpiękniej jak mogło. Łańcut, Wrocław, Wadowice, Międzyzdroje, czy Lanckorona, o której dziś opowiem, pokazały nam się ze swoich najpiękniejszych stron.

Do napisania tego tekstu zachęcił mnie producent win Cono Sur , który postanowił stworzyć listę, magicznych miejsc w Polsce. Zorganizował w tym celu konkurs ( z genialnymi nagrodami), w którym zadaniem konkursowym jest opisanie ulubionego miejsca, zabytku lub atrakcji w Polsce. Założę się, że nie jedno takie miejsce macie w okolicy (bądź pamięci)…

Ja spośród zdjęć w aparacie, wybrałam te z Lankorony, do której wybraliśmy się z przyjaciółmi w pewno sierpniowe popołudnie.

Lanckorona to urocza wieś, położona w województwie małopolskim, kilka kilometrów od Kalwarii Zebrzydowickie i ok. 30 km od Krakowa.

To urocze miasteczko, o niesamowitym klimacie, przywodzi na myśl skansen. Zabudowa z końca XIX wieku, kolorowe, drewniane chaty, wiejskie detale sprawiają, że mamy wrażenie, że czas się tam zatrzymał.

Nad rynkiem góruje kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela. W XIV wieku, ofiarował go miastu Kazimierz Wielki. Bryła świątyni była na przestrzeni lat zmieniana, a ta obecna sięga początku XX wieku

Powyżej kościoła, na górze Lanckorońskiej znajdują się ruiny zamku (które przypadły do gustu dzieciom, bo można się po nich powspinać…), a przez samą górę prowadzą dwie aleje: Aleja Cichych szeptów i Aleja zakochanych, trzeba przyznać, że trudno o romantycznie nazwy.

Najpopularniejszą kawiarnią, w której można także co nie co w Lanckoronie przekąsić jest Arka Cafe. Piękne wnętrze (a także ogród), świetny klimat, pyszna pomidorowa, niezłe pierogi i kuszące w witrynie ciasta sprawiają, że warto tu wstąpić.

W Lanckoronie znajdziecie też Muzeum im. Antoniego Krajewskiego , które przypomina mini skansen i pełne jest przedmiotów, które pamiętają dawne czasy. Sklepy z ceramiką, typową dla tej wsi i piekarnię Siwek, ze stu letnią tradycją wypiekania pieczywa.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was trochę, by odwiedzić tą uroczą wieś, a także do odświeżenia w pamięci miejsc, które być może nie są szczególnie topowe na turystycznych listach, a z racji np. panującego w nich klimatu, warto je odwiedzić.

Raz jeszcze zachęcam (osoby pełnoletnie) do wzięcia udziału w konkursie producenta win Cono Sur, więcej szczegółów tutaj: konkurs Cono Sur

Dodam, że nagrodami jest voucher do internetowej platformy rezerwacyjnej Slowhop.pl o wartości 2500 zł, bon do sklepu rowerowego Kross o wartości 1500 zł oraz zestawy win Cono Sur.

Trzymam kciuki, za biorących udział

Serdeczności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *