Książki na wakacje dla dziewczynek 7-9 lat

Aga Ciasteczkolandia DZIECI, książek, książki, RECENZJE, Strona glowna banner 0 Comments

Kochani zaglądam dziś do pastelowej biblioteczki mojej Mai. Poprosiłam by wypełniła ją książkami, które poleciłaby koleżankom do czytania na wakacje. Zobaczcie co wybrała…

Pierwszą samodzielnie przeczytaną przez Maję książką było ,,Moje szczęśliwe życie”, a potem cała reszta z serii o Duni autorstwa Rose Lagercrantz wydawnictwa Zakamarki.

Prześliczne książki o wszystkim tym co dotyczyć może uczennicy pierwszej klasy. Mnóstwo w nich emocji, uczuć, obaw, rozterek, problemów przedstawionych z punktu widzenia dziecka. Pojawiają się w niej tematy przyjaźni, rodziny, szkoły. Młodemu czytelnikowi czytanie ułatwia prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony, pojawiają się oczywiście rysunki. Maja uwielbia te książki do dziś i często do nich wraca. Imieniem bohaterki nazwała nawet swojego ukochanego chomika 😉

Znajdziecie je wszystkie w księgarni internetowej Inverso.pl

Z serii ukazały się kolejno: ,,Moje szczęśliwe życie”(klik), ,,Moje serce skacze z radości”(klik), ,,Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa”(klik), ,,Życie według Duni”(klik), ,,Do zobaczenia następnym razem”(klik).

Mamy do tych książek ogromny sentyment.

ps. Po publikacji tego postu, w kolejnych latach, ukazały się jeszcze ,,Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię”(klik) oraz ,,Lepsza miłość niż brak miłości”(klik), a o głównej bohaterce Dunii, przeczytać można także w książce pt. ,,Mattis i jego przygody w pierwszej drugiej i trzeciej klasie”(klik).

,,Nelka marzycielka” i ,,Nelka i jej prawdziwa przyjaciółka” Abby Hanlon to książki wydawnictwa Muza. Urocza, zabawna seria opowieści o małej dziewczynce Nelce, która z pomocą wyobraźni próbuje oswajać swoje lęki. Opowiada o problemach z rodzeństwem  i o szkolnej przyjaźni. Książki mają formę pośrednią między komiksem i tradycyjną bajką. Maja czytała je z dużą przyjemnością. Niewielki format, aż się prosi, by włożyć ją do walizki pakując się na wakacje.

Kiedy dowiedziałam się, że Katarzyna Pakosińska (tak, ta Pani z kabaretu o najbardziej perlistym uśmiechu w Polsce) napisała książki dla dzieci, byłam pewna, że to będzie coś fantastycznego i w sam raz na wakacje. Nie myliłam się. Bohaterką ,,Malina cud dziewczyna” i ,,Malina szał dziewczyna”  jest tytułowa Malina, uczennica szkoły podstawowej, która ,,nie nosi zegarka, ma problemy z matmą i koleżanką Ewą. Lubi śmieszne słowa, jajko na miękko i pogaduchy z mama i babciami…”.

Mnóstwo w nich powodów śmiechu. Czytelnik jest wciągany w akcję książki i musi wykonywać różne zadania. Dużą rolę odgrywają opowiadane rodzinne historie. Dzięki Malinie czeka Was wspaniała zabawa z największym skarbem, jaki posiadamy, czyli wyobraźnią…

Książka ,,Wiktorio, I love you” Mai Hjertzell wydawnictwa Zakamarki to ciekawa opowieść o przyjaźni inteligentnej, wrażliwej dziewczynki z bibliotekarką. Książka o dojrzewaniu, szukaniu swojej tożsamości, o codziennych troskach i radościach dziewięciolatki. Po tą lekturę powinni też sięgnąć rodzice, bo ta historia pozwala spojrzeć na świat dorosłych oczami dziecka. Pokazuje jak w lustrze nas- rodziców z cała naszą nadopiekuńczością i brakiem czasu. Przypomina co jest  najważniejsze w relacjach z naszymi dziećmi…

,,Zakochałem się w Milenie” Pera Nilssona to niewielka książeczka w twardej oprawie. Zgodnie z tym co sugeruje nam tytuł, jest to opowieść (pisana w formie pamiętnika, nawet rozdziały to pięć kolejnych dni tygodnia) chłopaka Dawida, któremu podoba się Milena. Problem w tym, że dziewczyna nie zwraca na niego uwagę. Nasz bohater próbuje kolejnych metod (na twardziela, sportowca, inteligenta…) by to zmienić. Czy któraś okaże się skuteczna? Bardzo sympatyczna lektura dla dorastających dzieci.

Obie książki wydane zostały nakładem wydawnictwa Zakamarki.

Na koniec seria  książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, które od kilku lat wybierane są książkami roku przez szwedzkie Jury Dziecięce (czyli niemal 50 000 głosujących dzieci) i tym samym nie schodzą w Szwecji z listy bestsellerów.

Ta piękna kolekcja, którą widzicie na zdjęciu nie należy Mai, a do jej koleżanki Patrycji, która z takim entuzjazmem o nich opowiada, że doszłam do wniosku, że powinnam o nich tu napisać. Dziewczynki pożyczają sobie książki i Maja przeczytała kilka z nich i także chwaliła.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Każdy tom to nowa zagadka do rozwikłania przez duet młodych detektywów Maję i Lassego.

Książki te również świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać posiadają duża czcionka, spora ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji. i wciągającą akcję. Seria o Mai i Lassem uczy analitycznego myślenia, sprytu, uruchamiają wyobraźnię czytelnika.

Bogaty ich wybór, w niskiej cenie znajdziecie tutaj: (klik).

Wielu pięknych książek przeczytanych tego lata Wam życzę.

Piszcie proszę jeśli możecie coś Mai polecić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *