Moje ulubione książki Janusza Leona Wiśniewskiego

Aga Ciasteczkolandia kobiecym okiem, książek, KSIĄŻKI, RECENZJE 3 Comments

Jeśli sympatię do pisarza mierzy się ilością jego przeczytanych książek, to jestem psychofanką Janusza Leona Wiśniewskiego, bo przeczytałam wszystko co wydał. Do napisania tego postu skłoniła mnie nową książka autora, ale także fakt, że wydawnictwo Znak wznowiło właśnie kilka tytułów, których nakład się już wyprzedał, a tak się złożyło, że to właśnie one należą do moich ulubionych tego autora…

,,Samotność w sieci” – debiutancka powieść Janusza Leona Wiśniewskiego, której jeśli nie czytał każdy, to z pewnością każdy o nie słyszał. Przetłumaczona na 18 języków. Bestseller.

Sam autor o niej pisze ,,Dla jednych ta książka stała się kultowa, dla innych kultowe stało się jej krytykowanie, dla jeszcze innych stała się duchowym przewodnikiem. Dyskutowano o niej na seminariach polonistów na uniwersytetach, pisano o niej prace maturalne, odwoływano z jej powodu śluby, nakręcono film na jej podstawie, uczono się z niej genetyki, sprawdzano czy Einsteinowi naprawdę wykradziono mózg po śmierci. I pisano mi o tym. Ponad 8 500 kobiet i mężczyzn z całego świata zechciało podarować mi swój czas i napisać do mnie o tym, dlaczego ta książka jest dla nich ważna, dlaczego nią gardzą, dlaczego czytają ją piąty raz lub dlaczego przy niej płaczą, śmieją się, upijają się lub są podnieceni.”

Pamiętam, że pierwszy raz przeczytałam ją kilka lat lat temu jednym tchem. Czytałam po przebudzeniu, gotując zupę i na placu zabaw. To ten rodzaj książki, po której skończeniu nie umiesz pozbierać myśli i wróci do rzeczywistości. Ja nie umiałam. Jedna z piękniejszych jakie przeczytałam. Nie wyobrażam sobie nie mieć jej na półce…

,,Bikini”-  w mojej ocenie (nie licząc fenomenu ,,Samotności…”) najlepsza książka Janusza Wiśniewskiego. Obszerna, wielowątkowa, ciekawa, ukazująca z różnych perspektyw wojnę i oblicze człowieka. Przepiękną. Pełna emocji, serwująca czytelnikowi dużą dawkę historycznej wiedzy. Autor zawsze mi imponował swoją wiedzą i inteligencją, ale w tej książce przeszedł samego siebie. Płakałam czytając ją kilkukrotnie. Książka o okrucieństwie wojny, ale także miłości, nadziei.

Tylko Wiśniewski mógł tak napisać o wojnie. Tylko On… Namawiam bardzo do lektury tej powieści.

,,Miłość oraz inne dysonanse„. To kolejna, bardzo dobra moim skromnym zdaniem powieść, która Janusz Wiśniewski napisała razem z Iridą Wownenko i którą zaliczam ją do tych najlepszych autora. Zamiast streszczenia posłuchajcie co sam autor o niej mówi. Bardzo przyjemnie spędzony z książką czas.

Na koniec najnowsza, wyczekiwana przez fanów autora powieść ,,Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie”. Podobno najbardziej osobista książka Janusza Leona Wiśniewskiego i faktyczni nietrudno doszukać się wątków autobiograficznych. Rodzaj rachunku sumienia, ale i ogromny hołd oddany kobiecości i pochwała miłości.

I ten ładny cytat na jej wstępnie…

,,Samotność wcale nie zaczyna się od tego, że nagle nikt nie czeka na ciebie w domu. Samotność zaczyna się wówczas, kiedy pierwszy raz odczujesz pragnienie, aby czekał tam na ciebie ktoś zupełnie inny…”

I jeszcze napisać to muszę… Wszystko co autor wydał z Małgorzatą Domagalik jest absolutnie piękne, wartościowe i warte uwagi. Ja choć czytałam nie mam na stanie, żeby pokazać. Muszę to zmienić. Jak najszybciej…

Książki zamawiam najczęściej tutaj: (KLIK)

Filiżanka na zdjęciu Ib Laursen tutaj (KLIK)

Naprawdę warto poświęcić czas tym książkom…

Comments 3

    1. Post
      Author

      ,,Sztukę kochania” także mam w biblioteczce, choć porównywanie jej do filmu jest trochę bez sensu, bo przecież film (bardzo dobry notabene) przedstawie kulisy jej powstanie, a nie treść…;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *