piernik staropolski leżakujący

Piernik staropolski

Aga Ciasteczkolandia Boże Narodzenie, ciasta, pierniki & pierniczki, PRZEPISY, Strona glowna banner

piernik staropolski leżakujący

Piernik staropolski, oprócz dobrego smaku jedna podstawowa zaletę, ciasto na ten wypiek należy przygotować już kilka tygodni przed świętami, by w spokoju i chłodzie dojrzał. Piecze się go na tydzień przed świętami. Kiedy więc trwa w najlepsze przedświąteczna gonitwa i nie wiemy w co włożyć ręce, jedno (sporej wielkości) ciasto mamy już gotowe. Rewelacja, prawda?

Z podanego przepisu można upiec 3 blaty ciasta, które następnie można przełożyć powidłami śliwkowymi lub ulubiona masa tj. marcepanowa czy orzechowa, a z wierzchu polać np. polewa czekoladową. Można również część ciasta przeznaczyć do wypieku małych, grubszych, puchatych pierniczków.

Ciasto na piernik staropolski najlepiej zagnieść 4 – 6 tygodni przed świętami (lecz podobno zagniecione 2 tygodnie przed świętami będzie równie smaczne).

Składniki:

  • 500 g miodu (naturalnego!)
  • 1,5 szklanki cukru (dałam trochę mniej)
  • 250 g masła
  • 1 kg mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 125 ml mleka
  • 80 g przyprawy korzennej do piernika
  • pół łyżeczki soli

Miód, masło i cukier podgrzać na małym ogniu aż do wrzenia, mieszając, tak by cukier całkiem się rozpuścił.

Odstawić do ostudzenia.

Sodę wymieszać w mleku i wraz z mąką, jajkami i przyprawą do piernika dodać do ostudzonej mieszaniny miodu, masła i cukru.

Całość dokładnie wyrobić (ciasto będzie dość rzadkie, po leżakowaniu stężeje), a następnie przełożyć do naczynia (kamionkowy, szklany lub emaliowany garnek).

Przykryć bawełnianą/lniana ściereczką i odstawić zimne miejsce (lodówka, garaż) na 4-6 tyg.

ciasto na piernik staropolski

Pieczenie

Ciasto podzielić na 3 równe części.

Przygotować 3 blachy, każda o wymiarach 39 x 26 cm. Posmarować je masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.**

Każdą z części piernika rozwałkować na grubość około 0,5 cm, wyłożyć do blaszki, wyrównać.

Piec w temperaturze 170ºC (termoobiegiem) przez 15 – 20 minut. Piernik mocno rośnie,  praktycznie podwaja swoją objętość.

Po upieczeniu i ostudzeniu należy je przełożyć solidną warstwą powideł śliwkowych (lub ulubioną masą np. marcepanową) i obciążyć, aby piernik zmiękł. Po 3-4 dniach od obciążenia piernika przecinamy go na mniejsze na trzy części (ok. 13cm x 26 cm) i polewamy polewą czekoladową.

Źródło przepisu: ,,W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” Maria Lemnis, Henryk Vitry. , a znalazłam go na stronie Moje Wypieki tutaj (klik)

Naprawdę warto go upiec…

serdeczności