Książki dla dzieci na czas Adwentu (3)

Aga Ciasteczkolandia DZIECI, książek, KSIĄŻKI, książki 0 Comments

Grudzień uparcie puka do naszych drzwi, nie pozostaje więc chyba nic innego, jak mu je otworzyć, powyciągać miękkie poduchy, puchate koce, przygotować gorące kakao, zapalić świece i przejrzeć co też wydawnictwa przygotowały pięknego do czytania dzieciom, na te najbliższe, przedświąteczne tygodnie.

Zapraszam, na tradycyjny już, coroczny przegląd książek na czas Adwentu…

,,Jak ratowaliśmy Wigilię” (klik)

tekst: Ellen Karlsson:
ilustracje: Cecilia Heikkilä wydawnictwo: Zakamarki

Nie ukrywam, że na zakamarkowe książki o bożonarodzeniowej tematyce, każdego roku czekam nie mniej, niż moje dzieci na pierwszą gwiazdkę. Nigdy mnie bowiem nie zawiodły zarówno w kwestii tekstu, przekazu, jak i pięknego wydania. Podzielone na dwadzieścia pięć rozdziałów tak, by niczym z kalendarza z czekoladkami, wydobywać z nich kolejne fragmenty opowiadań. Idealnych do czytania w przedświątecznym czasie.

Tegoroczna książka nosi tytuł ,,Jak ratowaliśmy Wigilię”. Opowiada o tym, jak w zerówce, do której uczęszczał Tim- główny bohater, każdego dnia, kolejni uczniowie zrywali kartki z kalendarza. Wychowawczyni, zaznaczyła jednak, że ten komu w udziale przypadnie kartka z dwudziestym czwartym grudnia, musi jej dobrze pilnować, gdyż jeśli ją zgubi, Święta się nie odbędą. Timowi bardzo zależało na tym, by ów karta trafiła w jego ręce, uważał bowiem, że tylko on będzie w stanie odpowiednia o nią zadbać. Splot wydarzeń sprawił, że Święta stanęły pod znakiem zapytania. Tim wraz ze swoją koleżanką Esme, musieli się nieźle nagimnastykować, by je ratować.

,,Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” (klik)

tekst: Monika Utnik-Strugała
ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Książka tę, kojarzyć możecie z czerwonej okładki, o bardzo podobnej grafice i tym samy tytule wydanym w ubiegłym roku. Tegoroczne, niebieskie wydanie jest rozszerzone o 48 stron, czyli kilka rozdziałów (m.in zawiera dodatkowo teksty najbardziej znanych kolęd, rozdziały o Chanuce, bożonarodzeniowych hitach filmowych i muzycznych i chińskim Nowym Roku).

Książka inna, niż wszystkie, jest bowiem zbiorem opowiadam o bożonarodzeniowych tradycjach na całym świecie. Wyjaśnia symbole, pełna jest ciekawostek, a wszystko to przekazane czytelnikowi w sposób zrozumiały i ciekawy. Dowiadujemy się z niej dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia, czy dzieci na całym świecie dostają w tym dniu prezenty. Kto wymyślił szklane bombki, dlaczego organizuje się jarmarki bożonarodzeniowe i po co właściwie ubieramy choinkę. Cudowna, pouczająca lektura na czas oczekiwania Świąt!

,,Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju”(klik)

tekst: René Goscinny
ilustracje: Jean-Jacques Sempé wydawnictwo: Znak emotikon

Któż nie zna rozbrykanego Mikołajka, bohatera, który swoimi psotami i poczuciem humoru, bawi kolejne pokolenia czytelników. Tym razem książka zawiera opowiadania w świątecznych klimach.

,,Poszliśmy na strych po pudełko z bombkami, łańcuchami i lampkami, a potem wzięliśmy się do roboty. Tata postawił drzewko w jadalni i zaczął wieszać bombki, które zostały po tym, jak pudełko upadło nam na schodach.”

Zabawne perypetie tytułowego bohatera, który przygotowuje się do Świąt rozbawią czytelnika w każdym wieku. Poręczna, kwadratowa książka w twardej okładce, o nieco większej czcionce, idealna dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać książki. Mojemu synowi daleko do mola książkowego, ale po Mikołajka czytał z przyjemnością. Z tą lektura uśmiech i dobra zabawa podczas czytania są bowiem gwarantowane!

,,Kuku zostaje Świętym Mikołajem” (klik)

tekst: Monika Kamińska
ilustracje: Andrzej Tylkowski wydawnictwo: Mamania

Urocza, świąteczna lektura dla najmłodszych czytelników, skierowana do przedszkolaków. Główny bohater Kuku, znany zapewne części z Was z książki ,,Kuku i historia pępka”, tym razem przygotowuje się do Świąt.

Wraz z dziadkiem, odwiedza dom opieki, w którym przebywają starsze osoby i dzięki swojej dobrej woli, chęciom, pomysłowości i pracy umila jego mieszkańcom Święta.

Wzruszająca opowieść o tym, że dawanie prezentów, potrafi być równie miłe jak ich otrzymywanie. Książka rozbudza w młodym czytelniku empatię i przypomina, co w życiu ma prawdziwą wartość. Prosta kreska autora ilustracji, wspaniale współgra z lekkim, oszczędnym, ale poruszającym tekstem autorki. Piękna pozycja książki na Mikołaja czy Święta dla najmłodszych.

Dorzucicie coś do mojej tegorocznej, świątecznej książkowej listy?

Ściskam mocno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *