Książki dla dzieci na czas Adwentu (3)

Aga Ciasteczkolandia DZIECI, książek, KSIĄŻKI, książki 0 Comments

Grudzień uparcie puka do naszych drzwi, nie pozostaje więc chyba nic innego, jak mu je otworzyć, powyciągać miękkie poduchy, puchate koce, przygotować gorące kakao, zapalić świece i przejrzeć co też wydawnictwa przygotowały pięknego do czytania dzieciom, na te najbliższe, przedświąteczne tygodnie.

Zapraszam, na tradycyjny już, coroczny przegląd książek na czas Adwentu…

,,Jak ratowaliśmy Wigilię” (klik)

tekst: Ellen Karlsson:
ilustracje: Cecilia Heikkilä wydawnictwo: Zakamarki

Nie ukrywam, że na zakamarkowe książki o bożonarodzeniowej tematyce, każdego roku czekam nie mniej, niż moje dzieci na pierwszą gwiazdkę. Nigdy mnie bowiem nie zawiodły zarówno w kwestii tekstu, przekazu, jak i pięknego wydania. Podzielone na dwadzieścia pięć rozdziałów tak, by niczym z kalendarza z czekoladkami, wydobywać z nich kolejne fragmenty opowiadań. Idealnych do czytania w przedświątecznym czasie.

Tegoroczna książka nosi tytuł ,,Jak ratowaliśmy Wigilię”. Opowiada o tym, jak w zerówce, do której uczęszczał Tim- główny bohater, każdego dnia, kolejni uczniowie zrywali kartki z kalendarza. Wychowawczyni, zaznaczyła jednak, że ten komu w udziale przypadnie kartka z dwudziestym czwartym grudnia, musi jej dobrze pilnować, gdyż jeśli ją zgubi, Święta się nie odbędą. Timowi bardzo zależało na tym, by ów karta trafiła w jego ręce, uważał bowiem, że tylko on będzie w stanie odpowiednia o nią zadbać. Splot wydarzeń sprawił, że Święta stanęły pod znakiem zapytania. Tim wraz ze swoją koleżanką Esme, musieli się nieźle nagimnastykować, by je ratować.

,,Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie” (klik)

tekst: Monika Utnik-Strugała
ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Książka tę, kojarzyć możecie z czerwonej okładki, o bardzo podobnej grafice i tym samy tytule wydanym w ubiegłym roku. Tegoroczne, niebieskie wydanie jest rozszerzone o 48 stron, czyli kilka rozdziałów (m.in zawiera dodatkowo teksty najbardziej znanych kolęd, rozdziały o Chanuce, bożonarodzeniowych hitach filmowych i muzycznych i chińskim Nowym Roku).

Książka inna, niż wszystkie, jest bowiem zbiorem opowiadam o bożonarodzeniowych tradycjach na całym świecie. Wyjaśnia symbole, pełna jest ciekawostek, a wszystko to przekazane czytelnikowi w sposób zrozumiały i ciekawy. Dowiadujemy się z niej dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia, czy dzieci na całym świecie dostają w tym dniu prezenty. Kto wymyślił szklane bombki, dlaczego organizuje się jarmarki bożonarodzeniowe i po co właściwie ubieramy choinkę. Cudowna, pouczająca lektura na czas oczekiwania Świąt!

,,Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju”(klik)

tekst: René Goscinny
ilustracje: Jean-Jacques Sempé wydawnictwo: Znak emotikon

Któż nie zna rozbrykanego Mikołajka, bohatera, który swoimi psotami i poczuciem humoru, bawi kolejne pokolenia czytelników. Tym razem książka zawiera opowiadania w świątecznych klimach.

,,Poszliśmy na strych po pudełko z bombkami, łańcuchami i lampkami, a potem wzięliśmy się do roboty. Tata postawił drzewko w jadalni i zaczął wieszać bombki, które zostały po tym, jak pudełko upadło nam na schodach.”

Zabawne perypetie tytułowego bohatera, który przygotowuje się do Świąt rozbawią czytelnika w każdym wieku. Poręczna, kwadratowa książka w twardej okładce, o nieco większej czcionce, idealna dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać książki. Mojemu synowi daleko do mola książkowego, ale po Mikołajka czytał z przyjemnością. Z tą lektura uśmiech i dobra zabawa podczas czytania są bowiem gwarantowane!

,,Kuku zostaje Świętym Mikołajem” (klik)

tekst: Monika Kamińska
ilustracje: Andrzej Tylkowski wydawnictwo: Mamania

Urocza, świąteczna lektura dla najmłodszych czytelników, skierowana do przedszkolaków. Główny bohater Kuku, znany zapewne części z Was z książki ,,Kuku i historia pępka”, tym razem przygotowuje się do Świąt.

Wraz z dziadkiem, odwiedza dom opieki, w którym przebywają starsze osoby i dzięki swojej dobrej woli, chęciom, pomysłowości i pracy umila jego mieszkańcom Święta.

Wzruszająca opowieść o tym, że dawanie prezentów, potrafi być równie miłe jak ich otrzymywanie. Książka rozbudza w młodym czytelniku empatię i przypomina, co w życiu ma prawdziwą wartość. Prosta kreska autora ilustracji, wspaniale współgra z lekkim, oszczędnym, ale poruszającym tekstem autorki. Piękna pozycja książki na Mikołaja czy Święta dla najmłodszych.

Dorzucicie coś do mojej tegorocznej, świątecznej książkowej listy?

Ściskam mocno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *