książki na wiosnę dla przedszkolaka

Książki na wiosnę dla przedszkolaka

Aga Ciasteczkolandia DZIECI, książek, książki, KSIĄŻKI, RECENZJE, Strona glowna banner 1 Comment

książki na wiosnę dla przedszkolaka

W oczekiwaniu na wiosnę, która zdecyduje się w końcu obdarować nas ciepłymi promykami słońca i uszczęśliwić zielenią na gałązkach drzew, przejrzałam biblioteczkę Małgosi, by przedstawić nasze ulubione książki, idealne do czytania o tej porze roku…

,,Wiosna na ulicy Czereśniowej” wyd. Dwie Siotry, Rotraut Susanne Berner (KLIK)

To pierwsza z serii książek o mieszkańcach ulicy Czereśniowej, której chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać, większość rodziców przedszkolaków zapewne je zna. Książka dużego formatu, z twardymi kartkami, ślicznie ilustrowana, ale bez tekstu. Cały jej urok polega na tym, by wraz z dzieckiem szukać na jej stronach wybranych mieszkańców (przedstawionych jednym zdaniem z tyłu książki). Można śledzić jak wygląda ich dzień, samemu, w dowolny sposób opowiadać ich historię. Książka trenuje spostrzegawczość, pobudza wyobraźnię, pokazuje zjawiska przyrody i zwyczaje związane z daną porą roku. Niekwestionowany hit i gwarancja wielu spędzonych z nią godzin.

,,Wiosna Toli” wyd. Zielona Sowa, Anna Włodarkiewicz, ilustracje Ola Krzanowska (KLIK)

Jedna z czterech książeczek z serii o Toli, to pełne ciepła opowiadania o dziewczynce, która niecierpliwie czeka na wiosnę. Towarzyszymy małej bohaterce, gdy pomaga pani w sklepie z warzywami, podczas jej wycieczki rowerowej z tatą, gdy pracuje z dziadkami w ogródku, a nawet świętujemy z nią jej czwarte urodziny. Sporo czytania, ładne ilustracje, przystępny dla małego czytelnika język.

,,Jabłonka Eli” wyd. Zakamarki, Catarina Kruusval (KLIK)

Książka bardzo lubiana przez moje młodsze dzieci. Opowiada o codzienności Eli i jej kolegi Olka, która w dużej mierze toczy się w ogródku dziewczynki, w cieniu starej jabłoni, która zmienia się wraz z porami roku, nieustannie dostarczając mieszkańcom dobrych rzeczy: cienia, schronienia, owoców i dobrej zabawy. Niestety pewnego dnia drzewko łamie się pod naporem wichury… Pod ciepłą opowieścią o drzewie kryje się przesłanie o życiowych wartościach i stracie. Książka uświadamia małemu czytelnikowi, że spotykają nas w życiu czasem rzeczy przykre, z którymi trudno nam się pogodzić. Traktuje o sile rodziny i wartości przyrody w życiu dziecka. Uczy dzielenia się i napawa nadzieją, że nawet smutne wydarzenia mogą mieć swój dobry koniec. Warto ją mieć w biblioteczce.

,,Wiosna w Bullerbyn” wyd. Zakamarki, Astrid Lindgren, ilustracja Ilon Wikland (KLIK)

Opowiadanie to można nabyć jako oddzielną książkę, my posiadamy je jako jedno z trzech w wersji ,,Bullerbyn. Trzy opowiadania”, które widzicie na zdjęciu powyżej (i które również serdecznie polecam). Książka, opowiada o wiośnie w Bullerbyn. Dowiadujemy się z niej jak Lisa, Lasse, Bosse, Olle, Britta i Anna spędzają tę porę roku na swojej wsi. W co się bawią, kim opiekują, jakie spotykają ich przygody i kłopoty. Piękny, sielski obraz dzieciństwa na wsi, kontaktu z naturą i dziecięcej przyjaźni. Książka odpowiednia dla dzieci w sporym przedziale wiekowym (u nas to 5 do 11 lat).

,,Śpij króliczku”, wyd. Dwie Siostry, autor Jörg Mühle (KLIK)

Jedna z kilku książeczek z serii, prosta w przekazie, z twardymi stronami, idealna do czytania przed snem. Na kolejnych stronach mały czytelnik pomaga króliczkowi położyć się do snu. Klaszcze w ręce, by przebrać go w piżamkę, drapie go za uszkiem, głaszcze po plecach, przykrywa, daje całusa, a nawet gasi światło. Z obserwacji wiem, że dzieci uwielbiają książeczki wymagające ich zaangażowania. Sto razy fajniejsza sprawa niż gra na tablecie (która zresztą w mojej ocenie wieczorami powinna być prawnie zabroniona). Świetna już od pierwszego roku życia.

,,Lotta. Trzy opowiadania” wyd. Zakamarki, Astrid Lindgren, ilustracje Ilon Wikland (KLIK)

Moja córeczka Małgosia podobnie jak główna bohaterka opowiadań Lotta ma pięć lat, jest posiadaczka dwójki rodzeństwa i czerwonego rowerka i pewnie dlatego utożsamia się z nią i bardzo ją lubi. Aż dwa z trzech opowiadań z tej książki jest tematycznie związana z wiosną i Wielkanocą. Jeśli znacie i lubicie książkę ,,Peter i Lena”, cenicie poczucie humoru Astrid Lindgren, albo po prostu gustujecie w rezolutnych, charyzmatycznych bohaterach, to z pewnością, opowiadania o małej Lottcie przypadną Wam do gustu.

,,Króliczek Piotruś i inne historyjki” wyd. Olesiejuk, Beatrix Potter (KLIK)

Beatrix Potter i jej twórczości można by poświęcić cały post, póki co napisze tylko, że urodziła się ona w epoce wiktoriańskiej i choć jej dzieciństwo było raczej samotne, to pielęgnowała w tym czasie dwie swoje pasje: sztukę i przyrodę. Obie te rzeczy znalazły odzwierciedlenie w książkach, które jako dorosła kobieta napisała i narysowała dla dzieci. Pięknie ilustrowane, z mnóstwem sympatycznych, skorych do psot bohaterów, od ponad stu lat zachwycają kolejne pokolenia czytelników. I nic w tym dziwnego, są urocze!

Wszystkie z powyższych tytułów znajdziecie w sklepie

Smyk (KLIK)

Miłej lektury i pięknej wiosny…

Comments 1

  1. Pingback: Top 33 Książki O Wiośnie Dla Dzieci 19708 People Liked This Answer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *